En kolay simit bayıldı nasıl yapılır? Simit bayıldı tarifinin püf noktaları

Gaziantepli usta, simit ile imambayıldı yemeğini birleştirerek yeni bir lezzet ortaya çıkardı. ‘Simit bayıldı’ adı verilen yemekle, kahvaltının vazgeçilmezleri arasında yer alan simit, öğle veya akşam sofralarına da taşınıyor.

Gastronomi kenti Gaziantep’te simit ustası Ömer Aksu, kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi haline gelen simidi, imambayıldı yemeği ile birleştirerek ‘simit bayıldı’ adını verdiği yeni bir yemek yaptı. İsmiyle dikkat çeken yemekte ilk olarak, simidin ortadan ikiye kesilip arasına közlenmiş patlıcan ve yoğurt konuluyor. Üzeri kapandıktan sonra tekrar yoğurt ve patlıcan karışımı eklenen yemek, üzerine kıyma ve sos dökülerek hazır hale getiriliyor. Simidi öğle ve akşam tüketilecek bir yemek haline getirdiğini ifade eden Ömer Aksu, şöyle konuştu:

“Yeni yaptığımız lezzetin ismi simit bayıldı. Simit normalde kahvaltılık bir ürün. Biz bunu nasıl olur da öğle ve akşam yemeklerinde vazgeçilmez hale getirebiliriz diye bir çalışma yaptık. Sonrasında da imambayıldı yemeği ile bütünleştirerek simit bayıldı lezzetini ortaya çıkardık. Bu yeni lezzet için patent için başvurumuzu yaptık.”

Abuzer kebabı nedir ve abuzer nasıl yapılır? evde tarifiİLİŞKİLİ HABERAbuzer kebabı nedir ve Abuzer kebabı nasıl yapılır? Evde abuzer kebabı tarifi

SİMİT BAYILDI TARİFİ:

Simit bayıldı yemeğinin yapım aşamalarını anlatan Aksu, “Gevrek simidimizi ortadan ikiye kesiyoruz ve içerisine öncesinde hazırladığımız süzme yoğurt ve taş fırında közlenmiş patlıcanı karıştırıyoruz. İçerisine istek üzerine sarımsak ekleyebiliyoruz. Yaptığımız bu karışımı simidin orta kısmına sürüyoruz. Sürdükten sonra içerisine kavrulmuş kuzu kıymamızı ekliyoruz, sonra kapağı kapatıyoruz. Tekrar üzerine bir yoğurt daha gezdiriyoruz ve üzerine tekrardan bir kıyma en sonunda da maydanoz ve sosumuzu ekleyerek finalimizi yapıyoruz” şeklinde konuştu. 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir